Uutiset

5.6.2020

Taitouinti siirtyy AWS Aboa Watersports -seuraan

Taitouintijaosto siirtyy ÅSK Uintiklubi Turusta osaksi AWS Aboa Watersports -seuraa elokuusta 2020 alkaen. AWS:n alla toimivat tällä hetkellä Caribia Lifesavers (hengenpelastustoiminta) sekä AWS Diving (uimahypyt). Seuran vaihtamisella haetaan pienempien vesilajien yhdistymisen tuomia hyötyjä toimintaan. Taitouinti, uimahypyt ja hengenpelastajat ovat jo toimineet yhteistyössä hyppyaltaalla viime vuodet mm. jakaen allastilaa, ja yhteistyötä pystytään paremmin jatkamaan yhden seuran alla. Taitouintitoiminta jatkuu saumattomasti ja syyskausi aloitetaan AWS:n alla 10.8.2020. Taitouimareiden vanhemmille viestitään erikseen käytännön toimintaan liittyvistä asioista, kuten aiemminkin uuden kauden alkaessa.

Taitouinti kiittää ÅSK:ta yhteisistä vuosista ja taitouintitoiminnan starttaamisesta Turussa, ja toivoo, että laji- ja seurarajat ylittävä yhteistyö uinti- ja vesiurheilun parissa jatkuu myös tulevaisuudessa.

Lisätietoja

Pauliina Palhus, pauliina.palhus@gmail.com

puheenjohtaja, taitouintijaosto

Tea Uimonen, tea.uimonen@gmail.com

vastuuvalmentaja, taitouinti

Tero Laine, tero.laine@uintiklubiturku.fi

toiminnanjohtaja, ÅSK

Sauli Suominen, suominen.sauli@gmail.com

hengenpelastustoiminta, AWS 

Uutiset