Blog Full-Width

5.6.2020

Taitouinti siirtyy AWS Aboa Watersports -seuraan

Taitouintijaosto siirtyy ÅSK Uintiklubi Turusta osaksi AWS Aboa Watersports -seuraa elokuusta 2020 alkaen. AWS:n alla toimivat tällä hetkellä Caribia Lifesavers (hengenpelastustoiminta) sekä AWS Diving (uimahypyt). Seuran vaihtamisella haetaan pienempien vesilajien yhdistymisen tuomia hyötyjä toimintaan. Taitouinti, uimahypyt ja hengenpelastajat ovat jo toimineet yhteistyössä hyppyaltaalla viime vuodet mm. jakaen allastilaa, ja yhteistyötä pystytään paremmin jatkamaan yhden seuran […]

Uutiset
2.6.2020

Raikas Ylönen (1936-2020) in memoriam

Raikas Ylönen, yksi kolmesta ÅSK:n “seniorina” tunnetuksi tulleista  herrasmiehistä on kuollut. Raikas harrasti ÅSK:ssa kilpauintia ja toimi uimaopettajana seuran järjestämissä uimakouluissa Kupittaan maauimalassa 1950-luvulla. Yhdessä kahden muun seniorin, Kalevi Hiltusen ja Birger Starckin kanssa Raikas teki mittaamattoman arvokkaan työn aineiston keräämisessä ja seuran 100-vuotisjuhlavuoden kunniaksi julkaistun ÅSK:n historiikin laatimisessa. Seura muistaa senioriaan lämmöllä.

Uutiset
31.5.2020

KK:n Åskilainen | Joel Sulonen

KK:n Åskilainen       Nimi: Joel Sulonen Ikä: 13 Missä asut:  Friskala, Hirvensalo Mitä koulua käyt: Cygnaeus skola Sisarukset: Ida Milloin aloitit uimisen: 2015 Missä ryhmässä uit: Rollo 1 Valmentaja: Mira Hahkala Kuinka usein harjoittelet: 6 kertaa viikossa Tavoitteesi: IKM finaalit Mieluisin uimalaji: Perhonen Ennätykset: 100 vapaa 1.14.58 , 100 rinta1.42.63 , 100 selkä […]

Kuukauden åsklainen
17.5.2020

Ennakkoilmoittautuminen kesän kursseille ja leireille on nyt avattu.

Tutustu kurssitarjontaamme osoitteessa https://www.uintiklubiturku.fi/kesauimakoulut/ Koronatilanteesta johtuen pidätämme oikeudet kurssimuutoksiin ja -peruuntumisiin. Tällöin ilmoittautuneella on mahdollisuus perua osallistumisensa kurssille tai leirille. Kurssien ja leirien järjestymisen varmistuttua osallistuminen vahvistetaan maksamalla kurssimaksu ennen kurssin tai leirin alkamista. Ilmoittaudu nopeasti mukaan! https://www.uintiklubiturku.fi/ilmoittautumiset/

Uutiset