Uutiset

12.3.2020

ÅSK:n tiedote koronaviruksesta (COVID-19)

Koronavirus vaikuttaa vahvasti myös urheiluseuran toimintaan. Seuraamme tilannetta ja tarkennamme ohjeistuksia tarpeen vaatiessa. ÅSK antaa omaan toimintasisältöönsä liittyen seuraavat ensilinjaukset, joihin pyydetään suhtautumaan asian vaatimalla vakavuudella:

1.Toistaiseksi seuramme ryhmät voivat jatkaa harjoittelua normaalisti.

2. Jos uimarin lähipiirissä on havaittu mitään flunssaan liittyviä oireita, uimarin ei tule saapua harjoituksiin. Tilannetta seurataan ja lisäohjeistuksia ja rajauksia koskien harjoituksien järjestämistä annetaan tarpeen vaatiessa.

2. Uimaria tulee ohjeistaa välttämään kontaktia myös osana harrastetoimintaa.

3. Uimaria tulee ohjeistaa entistä tarkempaan käsihygieniaan.

4. Seura tiedottaa tilanteen vaikutuksista kotimaan kilpailuihin heti, kun tarkemmat ohjeistukset on saatu.

5. Koronavirus tartunnoista tulee ilmoittaa seuran toiminnanjohtaja Tero Laineelle 044 24 39 279, jotta tarvittaviin toimenpiteisiin on mahdollista ryhtyä mahdollisimman pikaisesti.

Tilanne on hyvin hankala jo koko yhteiskunnan tasolla. Pyrimme tiedottamaan omaan toimintaamme vaikuttavista tekijöistä ja antamaan tarvittavia ohjeistuksia ja linjauksia mahdollisimman ajantasaisesti.

Uutiset